Euritmi, Yeni Bin Yılda Eğitim ve Masa Tiyatrosu Semineri / 3-4 Mayıs 2014

yazan ESDD

SEMİNERİN DUYURUSU VE PROGRAMI:

Yeni seminerimiz, doçentlerimiz Roberto Pellacini, Raul Guerreiro ve Christa Guerreiro’nun katılımıyla gerçekleşecektir. Roberto Pellacini ile “Eurythmie”, Raul Guerreiro ile “Yeni bin yılda eğitim – Kılavuz düşünce olarak Waldorf alternatifi ve çocukluğun elektronik dijital istilası”  ve Christa Guerreiro ile “Masa Tiyatrosu” konuları ele alınacaktır.

Roberto Pellacini: Felsefe ve Eurythmie eğitimi aldı. 33 yıldır Hamburg’da çalışıyor. Öğrencileriyle birlikte çeşitli Eurythmie gösterileri sahneledi, son olarak da Mısır piramitleri önünde. Evli ve üç çocuğu var.

Eurythmie

Eurythmie kavramı Grekçe “güzel ritim” anlamına gelir. Burada “güzel” dış güzellik olarak değil, daha çok “uyumlu”, içle dışın birlikte uyumlu titreşimi ve tınlaması anlamındadır.

Eurythmie bir devinim sanatıdır, dilde ve müzikte yaşayanın dışa vurulmasıdır. Pedagojide, sahnede, iş yaşamında ve tıpta uygulanır. 20. Yüzyılın başlarında felsefeci ve bilim insanı Rudolf Steiner tarafından, bu devinim sanatını öğrenmek ve uygulamak isteyenlerle birlikte 1908 – 1925 arası geliştirilmiştir.

Dil ve müzik Eurythmie’nin temeli, yani malzemesidir. Özellikle ünlü ve ünsüz harfler, ses ve tını olarak alınır ve bu dilsel elemanların oluşturulmasının organizmaya ve bedensel işlevlere etkileri araştırılır ve devinimlerle dışa vurulur.

Paracelsus, her insanın “içsel bir doktoru” vardır derken, insandaki bu canlı ve yenileyici güçlere işaret ediyordu. Eurythmie de sürekli akış halinde olan ve tüm ses ve tınıların geniş yelpazesinin izdüşümleri olan bu yaşam güçleriyle çalışır.

Toprak, su, hava ve ateşin canlılık güçleri olarak yaşamda yarattıkları kuvvet devinimleri ile her gün uygulanan canlı Eurythmie, dünyayı, yaşamı ve kendimizi yaşayarak deneyimlememiz sayesinde bizlere bedensel, ruhsal, tinsel sağlık kazandırır. Tıpkı bir çiçeğin bir günde en güzel haline gelememesi ve zamana ihtiyacı olması gibi, Eurythmie’nin düzenleyici ve uyumlayıcı etkileri ancak belli bir süre sonra fark edilir. Beden ve ruhun bu düzenli ve ritmik uygulamaların zamanla alışkanlığa dönüşmesiyle nasıl zenginleştiğini, bu seminerlerimizde uygulayarak öğrenmek ve yaşamak istiyoruz.

Raul Guerreiro: Sosyal mimari uzmanı, 1941 Portekiz doğumlu. 1978’den beri Almanya Antroposofi Derneği’ne üye. Freie Hochschule Für Waldorfpedagogik Stuttgart’ta Waldorf Öğretmenliği eğitimi aldı. 10 yıl İngilizce/Fransızca/Ahşap İşler öğretmenliği yaptı. Uzun yıllar çeşitli okullarda anne-baba konseylerinin kurulması ve yönetilmesine öncü oldu. 1990 yılından beri aile yaşamı ve sosyal dönüşümün çağdaş sorunları üzerine profesyonel araştırmacı ve çevirmen. Aynı zamanda elektronik medya uygulamalarının kitlesel eğitim üzerindeki etkileri ve öncü Waldorf Okullarında öğretmen-veli yapılandırması üzerine uzman.

Christa Guerreiro: Waldorf Pedagogu. El işi hocalığı yaptı. Evli ve 5 çocuğu var. Seminerimizde “Masa Tiyatrosu” yapacaktır.

Seminer Programı

3-4 Mayıs 2014 (Cumartesi-Pazar)

09.30 – 11.00     Roberto Pellacini (Eurythmie) Asrın Can Akalın (Piyano) / Piyanolu sınıfta

11.00 – 11.15       Ara

11.15 –  12.45      Raul Guerreiro “Yeni bin yılda eğitim – Kılavuz düşünce olarak Waldorf alternatifi ve çocukluğun elektronik dijital istilası” / 8A Sınıfı

12.45 – 14.15     Öğle yemeği

14.15-  15.30       Roberto Pellacini (Eurythmie) Asrın Can Akalın (Piyano) / Piyanolu sınıfta

15.30 – 15.45      Ara

15.45 –  16.30     Raul Guerreiro “Yeni bin yılda eğitim – Kılavuz düşünce olarak Waldorf alternatifi ve çocukluğun elektronik dijital istilası” / 8A Sınıfı

17.00 –  18.00     Christa Guerreiro “Masa Tiyatrosu”

SEMİNERİMİZ GERÇEKLEŞTİRDİK

Seminerimizde Roberto Pellacini ile “Eurythmie”, Raul Guerreiro ile “Yeni bin yılda eğitim – Kılavuz düşünce olarak Waldorf alternatifi ve çocukluğun elektronik dijital istilası”  ve  Christa Guerreiro ile “Masa Tiyatrosu” konuları ele alındı. Hocalarımıza, piyanistimiz Asrın’a ve İELEV Eğitim Kurumları’na sonsuz teşekkürlerimizle…

Bunlara da göz atın